A bélrendszerünkben alattomosan létrejövő daganatok sok ezer ember életét teszik tönkre Hazánkban, így ezzel a betegséggel és a mikrobiótával való kapcsolatáról lesz szó a továbbiakban. A tápcsatornai daganatok, leginkább a vastagbél tumoros elváltozásai robbanásszerű növekedést mutatnak az utóbbi évtizedben. 2000 után készült felmérések alapján csak Magyarországon évente több, mint 5000 ember halálát okozta a CRC (colorectalis carcinoma - vastagbél rák). Ez a szám csak emelkedett a 2010-et követő években. Leginkább a sporadikus forma (életmódbeli sajátságok és környezeti tényezők indukálta betegség) a jellemző, a betegek 70-75%-át teszi ki. Oki tényezők között szerepel a túlzott alkoholfogyasztás, az elhízás és cukorbetegség, az étrend, az elégtelen rostbevitel, ülő életmód és egyre nagyobb figyelmet kap maga a bélrendszerben élő ökoszisztéma, bélflóra, tudományos nevén mikrobióta rendszer.
A mikrobiomot, mikrobiótát vizsgáló kutatások rendkívüli mértékben megszaporodtak az utóbbi évtizedben, hiszen a kutatók egyre több funkcióját ismerik fel ezeknek a parányi, velünk élő mikroorganizmusoknak. Ha csupán a bélrendszerünkre ható működésüket nézzük, számos rendkívül fontos feladatukat fedezhetjük fel. A bélflórát alkotó apróságok gátolják a patogén, azaz kórokozó baktériumok, vírusok, gombák megtelepedését a belekben, közvetlenül is képesek (pH csökkentés, speciális ölő fehérjék termelése révén) szaporodásukat fékezni, illetve elpusztítani őket. Támogatják immunrendszerünk megfelelő működését, féken tartják a Th2-es sejteket (T helper 2), melyek az allergiás folyamatokban mutatkoznak meg nagy számban, segítik a bélnyálkahártya intaktságát, egészségét, egyes fajok vajsav termeléssel táplálják is azt. A felszívóhámra gyakorolt védő hatásuknál fogva gátolják a lyukas bélszindróma (illetve leaky mucosa) kialakulását és ezzel együtt az autoimmun statusz kifejlődését (autoimmun betegséget megelőző állapot). Kordában tartják a gyulladáskeltő faktorok termelődését, megakadályozzák a krónikus gyulladások fennmaradását a bélrendszerben, ami rendkívül fontos, hiszen régóta tudjuk a krónikus gyulladás táptalajt biztosíthat a daganatos elváltozásoknak nem csak a bélrendszerben! Ahogy már írtam az immunrendszer működésében kulcsfontosságúak, hiszen modulálják az antigén felvételt, bemutatást, valamint fokozzák a szekretoros immunglobulin A termelését. Minden olyan területre hatást gyakorolnak, melyek képesek a szervezet természetes védekező mechanizmusait kihasználva a krónikus és daganatos elváltozások kialakulásának kockázatát jelentősen csökkenteni.
Fontos megjegyezni, hogy az egészséges bélflóra támogatja a normál vércukorszint fenntartását, gátolhatja a metabolikusan aktív felesleges zsírszövet képződését, tehát az elhízással és cukorbetegséggel kapcsolatos rák kockázatot is csökkenti.
Az 1-3, 1-6 béta-glükán bizonyítottan támogatja a megfelelő immunitást,
gátolja a gyulladásos folyamatokat a szervezetben.
gátolja a gyulladásos folyamatokat a szervezetben.
Egy 2014-es tanulmány összefüggést mutatott ki a colorectalis rák és a mikrobiom között. (Megjegyzés: A mikrobiom a bélflórát alkotó mikroorganizmusok genetikai állományának összességét jelenti, a mikrobióta pedig a mikroorganizmusok összefoglaló neve.) A vizsgálatok szerint az ebben a ráktípusban szenvedő emberek, már a rákmegelőző állapot idején is dybiosisban szenvedtek, azaz károsodott a bélflórájuk, megváltozott az egyes bélbaktérium közösségek összetétele és az egyes fajok száma az egyensúlyi állapothoz képest. A korai stádiumú betegség potenciális szűrővizsgálata lehet a jövőben az egészséges, a rákmegelőző állapotban lévő és a már kialakult rákbetegek mikrobiomjának vizsgálata, egymáshoz való viszonyítása. A vizsgálat során három klinikai betegcsoport bél mikrobiomját vették górcső alá a CRC stádiumait figyelembe véve (egészséges bélnyálkahártya, adenoma, carcinoma).
A kiindulási állapothoz képest a kifejlett CRC-ben bizonyos baktérium populációk dúsulását, illetve kimerülését figyelték meg. A colorectalis rák ismert rizikófaktorait kombinálva a bél mikrobiomából nyert adatokkal szignifikánsan tudták növelni a három klinikai betegcsoportra, azaz egészséges, adenomát mutató és kifejlett CRC-vel rendelkező betegekre jellemző sajátosságokat, diagnosztikus értékű jellemzőket. A kombinált szűrővizsgálatnak köszönhetően 50-szer hatékonyabban tudták megjósolni az adenoma kialakulását. Továbbá a 65 éveseknél használt adenomát és rákmegelőző állapotot vizsgáló teszt hatékonysága 0,17%-ról 10,67%-ra növekedett, azaz tízszer több esetben voltak képesek a kutatók korai stádiumban felfedezi a fokozott rák kockázatot az egyes betegeknél. A kutatás bebizonyította, hogy a betegek mikrobiomjának tanulmányozása nagyságrendekkel tudja javítani a korai stádiumban felfedezett betegségek arányát, illetve a mikrobiom befolyásolásával (protektív hatású törzsek számának növelésével) életmódbeli-, táplálkozásbeli változtatásokkal kedvezően befolyásolható a betegek életminősége és betegségük kimenetele a megfelelő orvosi kezelések mellett. [1]
Szeretettel és üdvözlettel,
Pintér Zoltán
Hivatkozások:
[1] Zackular JP. The human gut microbiome as
a screening tool for colorectal cancer. Cancer Prev Res
(Phila). 2014 Nov;7(11):1112-21.
- A bejegyzés tartalmát szerzői jog védi, engedély nélküli felhasználása jogi lépéseket von maga után! -
Megjegyzések
Megjegyzés küldése